Nie będę tworzył listy najważniejszych wydarzeń w tym roku, bo to robią wszyscy – dla mnie to jak odgrzewanie starych kotletów. Chciałbym natomiast podzielić się z Wami moimi przemyśleniami co do mijającego roku i planami na rok przyszły. Dlaczego? Bo przemyśleniami dzielić się lubię, a z planów, raz już ogłoszonych, trudniej jest zrezygnować, bo potem jeszcze ktoś przyjdzie i zapyta, dlaczego tego nie zrobiłem, chociaż obiecałem.
Powstały nowe kanały dla Was
W kolejności chronologicznej były to: Discord, Patronite, Suppi i YouTube. Discord jest oczywiście kanałem szybkiego kontaktu, na którym możemy się łapać w razie potrzeby, a który daje dużo większe możliwości szerokich konwersacji, niż grupy na Facebooku, Messenger czy w ogóle jakikolwiek produkt Mety. Dodatkowo, w tym roku spotkaliśmy się tam dwa razy na webinarach, które dla Was zorganizowałem. Patronite i Suppi to platformy, na których możecie moją działalność wesprzeć finansowo. Zdecydowałem się na uruchomienie obu, ponieważ nie każdemu odpowiada model subskrypcyjny, obowiązujący na Patronite (daje on jednak Patronom spory handicap). Dlatego na Suppi można jednorazowo postawić mi kawę lub pizzę. 😉 YouTube na razie służyć ma do udostępniania nagranych webinarów, aby ci, którzy nie dali rady dotrzeć, nie byli stratni. Ale to na razie, ponieważ plany związane z tą platformą mam znacznie poważniejsze (o czym niżej). Testuję też Threads, ale raczej w ramach ciekawostki – chociaż, kto wie, może i tam spotkam się z częścią z Was?
Oczywiście w pozostałych mediach, czyli na Facebooku i Instagramie dalej możecie mnie znaleźć. Jak widzicie, platform jest masa, a ja jestem jeden. Dlatego wybaczcie, jeśli zamulam czasem na którejś z nich – to nie z lenistwa, a z nadmiaru pracy. 😉
Spotkaliśmy się po raz pierwszy na webinarach
Jak do tej pory z częścią z Was widziałem się dwukrotnie – na spotkaniach o tym, jak nie dać się zrobić na szaro przy próbie phishingu oraz o tym, jak zamienić swój dom w cyfrową twierdzę. To pierwsze spotkanie jest do obejrzenia na YouTube – nagranie pozostawia sporo do życzenia, ale od tego czasu doposażyłem się w narzędzia i już wiem, czego nie robić, więc należy mieć nadzieję, że kolejne nagrania będą lepszej jakości. 😉 To drugie spotkanie z całą pewnością powtórzymy na początku przyszłego roku, ponieważ coraz więcej osób o to pyta. Daty jeszcze nie znam, ale jak tylko ją ustalę, to od razu dam Wam znać!

Zmieniłem dostawcę usług
Dla Was była to zmiana (mam nadzieję) niezauważalna, ale dla mnie to jak przesiadka z Malucha co najmniej do Dużego Fiata. Co ja mówię, do Poloneza! Niestety po raz kolejny potwierdziła się prawidłowość, że albo masz tanio, albo dobrze. Zmieniłem dostawcę poczty i jestem w trakcie zmiany dostawcy hostingu, ponieważ niestety coraz częściej pojawiały się problemy z niedostępnością strony, których nikt nie chciał (lub nie umiał) wyjaśnić. Wiąże się to, jak się pewnie domyślacie, z dodatkowymi kosztami. Dlatego jeszcze raz zachęcam do zajrzenia na Patronite lub Suppi.
W przyszłym roku też widzimy się na szkoleniach!
Chcę spotykać się z Wami co najmniej raz w miesiącu, czyli widzimy się (przy dobrych wiatrach) minimum 12 razy w 2024 roku. Materiały są w przygotowaniu, także nie będzie to 12 spotkań o tym samym, ale każdy znajdzie coś dla siebie. W tym miejscu jeszcze raz zapraszam Was na naszego Discorda, ponieważ YouTube nie daje nam takich możliwości interaktywnych – szczególnie mam na myśli możliwość zadawania pytań na żywo i włączenie się w rozmowę.

Piszę książkę! No, tak naprawdę to e-booka
Kilka miesięcy temu zapytałem Was na grupie na Facebooku o tym, o czym powinien powstać artykuł. Większość zadecydowała, że ma być o bezpieczeństwie płatności. Tylko że temat jest tak szeroki, że musiałaby powstać seria 10-12 wpisów, które wciąż nie wyczerpałyby tematu. Dlatego powstaje e-book, który będzie poręczniejszy i do którego łatwiej będzie wracać w razie potrzeby. Obiecuję, że nie będę zanudzał i że dodam obrazki! 🙂
Będziecie mogli ocenić bezpieczeństwo przetwarzanych przez Was danych
Druga najczęściej pojawiająca się odpowiedź na powyższe pytanie to rozwinięcie tematu bezpieczeństwa danych w prowadzonych przez Was firmach. Tutaj temat jest na tyle złożony, że uznałem, iż potrzebny jest kwestionariusz, na podstawie którego sami będziecie mogli przeprowadzić taką ewaluację dla własnego przedsiębiorstwa. Na razie mogę powiedzieć, że przygotowałem metodykę i logikę, która powie Wam, które obszary są w porządku, a które wymagają poprawy. Będzie to oczywiście ocena mocno uproszczona, ponieważ każdy biznes ma nieco inną charakterystykę, ale uważam, że i tak będzie to duża wartość dodana – szczególnie dla tych, którzy nie mają na pokładzie specjalistów od bezpieczeństwa informacji.
Ostatnie, ale przecież najważniejsze – dziękuję Wam!
Tworzę dla Was już niemal dwa lata i gdyby nie Wasz pozytywny odzew i konstruktywna informacja zwrotna, pewnie nie chciałoby mi się tego robić. Ale jest nas już łącznie w społeczności ponad pół tysiąca (i to sporo ponad)! Liczę na to, że przyszły rok będzie obfitował nie tylko w nowych sympatyków, ale także w zacieśnienie współpracy i wymiany informacji pomiędzy tymi, którzy sympatyzują z nami już od jakiegoś czasu. 🙂 Tego życzę sobie i Wam.

Czuwaj i bezpieczności w nadchodzącym roku!
Bartosz
Odkryj więcej z Bezpieczny Blog
Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.